Strona Główna
O Rocie
Rolla
Historia
Źródła
Opracowania
Strój
Broń
Ekwipunek
Galeria
Zaciąg
Linki
Gdzie i Kiedy
Forum

Kończy się wolnizna? Piwo w dworskiej karczmie smakuje jak pomyje? Rozwaliłeś siekierą łeb karbowemu? Pańszczyzna na dworskim podskoczyła do ośmiu dni w tygodniu? Zrobiłeś dziecko Jaśnie Pani Dziedziczce?

Wstąp do Roty!

Na wszystko jest rada! Zaciągnij się* do Zaciężnej Roty Piechoty Polskiej!!

*) zaciąg jest legalny, odpowiednie akty prawne dostępne są tutaj.




Zaciąg

        Jeżeli ktoś ma na to ochotę - zapraszamy do wstąpienia w nasze szeregi. Możemy obiecać dużo ciekawych, najczęściej weekendowych wyjazdów (w zeszłych latach bawiliśmy między innymi na zamku Zvolen na Słowacji, broniliśmy skarbu kwarcianego w Rawie Mazowieckiej oraz ponieśliśmy ciężkie straty w starciach z Kozakami pod Kamieńcem Podolskim). W obecnej chwili w oddziale wolne są w nieograniczonej liczbie następujące etaty:
Strzelec
Berdysznik
Saper
Markietanka
Strzelec (strzelniczka? strzelczyni?)
Wyposażony w krótki arkebuz z zamkiem kołowym lub inną broń palną. Problemem w tym przypadku jest dość wysoka cena takiej broni.
Berdysznik (berdyszniczka?)
Jak sama nazwa wskazuje jest to rola dla wielbicieli wielkich i przerażających toporów.
Szanc-chłop (szanc-baba)
Oprócz munduru szanc-chłop potrzebuje tylko siekiery i kilofa, rydla albo łopaty. Można więc oszczędzić na kosztach zakupu broni, jeśli ktoś akurat nie ma na to ochoty.
Markietan (markietanka)
W czasach historycznych tacy ludzie byli niemal etatowymi członkami oddziałów wojskowych - zajmowali się działalnością aprowizacyjną i paserską. Nie potrzebuje kompletnego munduru, a jedynie strój w kolorach zbliżonych do barw roty. Minimalne obowiązkowe wyposażenie - kosz na towary i chytry uśmieszek.
Dodatkowo są jeszcze dwa wolne miejsca na etacie muzyka (muzyczki?) - brakuje nam flecisty (flecistki) i dudziarza (dudziarki).


Strój


        Podstawowym, wymaganym elementem jest delia i staramy się, aby była wykonana jednolicie pod względem zarówno materiałów jak i kroju. Co do pozostałych części tj. spodnie, żupan i czapka, nie jesteśmy rygorystyczni w kwestii wzoru, należy jednak zachować naszą kolorystykę i wzorce z epoki.

        Jeżeli jesteś członkiem innej grupy rekonstrukcji historycznej i posiadasz XVII-wieczny strój polski na odpowiednim poziomie, to wystarczy abyś uszył sobie delię i już możesz być członkiem naszego oddziału. Od Twojego stroju wymagamy, aby był zrobiony wyłączenie z naturalnych materiałów (len, wełna, ewentualnie bawełna) i nie zawierał żadnych plastikowych elementów typu guzy czy ozdobne paski. Jedwab i bogato zdobione sukna naturalne są historyczne ale raczej nie pasują do charakteru oddziału który tworzymy. Jeżeli chodzi o buty, to nie akceptujemy tzw. "glanów z owijką" i raczej odchodzimy od oficerek czy butów do jazdy konnej - za to wszelkie skórzane łapcie czy owijanie nóg szmatami jest jak najbardziej na miejscu. Ogólnie zakładamy, że każdemu członkowi oddziału zależy na wierności historycznym wzorcom.

        Jeżeli jesteś osobą, która dopiero zaczyna swoją przygodę z rekonstrukcją historyczną, to możemy skontakować Cię z zaprzyjaźnioną z nami krawcową, która uszyje Ci kompletny strój hajduka, zgodny z naszymi wymaganiami. Orientacyjny koszt wykonania zestawu spodnie, żupan, delia (materiały i robocizna) to ok. 520 ÷ 550 zł. Najtańsze buty rociarza można zamówić u szewca już od 100 zł.

Minimalne wyposażenie


        Organizując nasz oddział, jako podstawę uzbrojenia wybraliśmy siekierę. Niestety z tego typu narzędziem nie da rady walczyć w bitwie, dlatego staramy się, aby każdy hajduk wyposażony był w szablę, berdysz lub ewentualnie kilof. Berdysz ma tę dodatkową zaletę, że skutecznie studzi zapędy wszelkiej maści szaleńców z szablami i rapierami, którzy zapomnieli, że to tylko zabawa. Minimalne wyposażenie dopełnia drewniana lub gliniana miska, drewniania łyżka oraz gliniany, cynowy lub drewniany kufel - w obozie również staramy się unikać używania współczesnych przedmiotów. Na podręczne przedmioty warto mieć jakąś prostą torbę przewieszaną przez ramią lub troczoną do pasa.

Zainteresowany?

Kontakt w sprawie zaciągu pod adresem: kontakt@rotapiesza.pl